Sınava Hazırlık Sürecinde;

8. Sınıflar

1. Düzenli molalar verin

Beynin odak noktasını yeniden kazanması için düzenli molalara ihtiyacı vardır. Uzun saatler boyunca aralıksız çalışmak neredeyse hiçbir zaman en iyi taktik değildir; çünkü bu yolla bilginin uzun vadede saklanması neredeyse imkânsızdır. Bu duruma teknolojik cihaz kullanımının neden olduğu yorgunluk da eklendiğinde çalışma tarzınıza en uygun rutini belirlemek ve bu rutinde düzenli molalara yer vermek önemlidir.

2. Ders çalışma dışındaki zamanlarda teknoloji kullanımınızı sınırlandırın

Aynı anda akademik ve sosyal yaşantılarını dijital ortamlara taşımak zorunda kalmak elbette zamanınızın çoğunu dijital ortamlara taşımanıza ve sanal ağlarda her zamankinden fazla vakit geçirmenize neden oldu. Ancak bu durum bir süre sora fiziksel ve mental yorgunluk, dijital bezginlik yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle dijital dünyadaki zamanınızı ders çalışarak daha verimli geçirebilmek ve sınavlara hazırlık sürecinde daha kalıcı öğrenmeler sağlayabilmek için harici ekran kullanımınızı azaltmanız oldukça önemlidir.

3. Arkadaşlarınız ile etüt sınıfları oluşturun

Dijital dünyada arkadaşlarınız ile çeşitli şekillerde iletişim kurabilmek için sayısız uygulama vardır. Öğrenciler bu uygulamalardan birini etüt sınıfına dönüştürebilir ve burada arkadaşları ile interaktif bir şekilde konu anlatımı, soru çözümü etkinlikleri yapabilir. Grup çalışmaları ve yeni çalışma stilleri bilginin kalıcılığını arttırmanın yanı sıra motivasyonunuzu da olumlu yönde etkileyecektir.

4. Nefes egzersizleri deneyin

Nefes egzersizleri stres, kaygı, dikkat eksikliği gibi semptomların azaltılmasında motivasyonun arttırılması ve odaklanmanın sağlanmasında son derece etkili bir yöntemdir. Çok sayıda farklı nefes egzersizi bulunmaktadır ve sınava hazırlık sürecinde bu egzersizleri deneyebilirsiniz. Kendinizi daha iyi hissetmenizi ve odaklanmanızı sağlayacak bu egzersizleri öncesinde ve sınav sırasında uygulayabilirsiniz.

5. Kendinize bir konu tekrarı programı oluşturun

İlk olarak, hangi konuların ele alınacağına ve sınavınıza ne tür bilgi veya öğrenmenin test edildiğine karar verin. Bu konuda önceki yıllarda sınava girmiş arkadaşlarınızdan ve öğretmenlerinizden yardım isteyebilirsiniz. Sınav zaman çizelgenizi aldıktan sonra, bir çalışma programı oluşturmak için kalan süreyi konu sayısına bölün ve kendinize özel bu programı takip edin. Programınızı ailenizle paylaşmanız ve birlikte takip etmeniz son derece etkili olacaktır. Bu sayede hem ailenizin etkili kontrolüne sahip olabilir hem de eksiklerinizi tamamlayarak yeni konularda kolaylıkla başarılı olabilirsiniz.

12. Sınıflar

1. Dijital planlayıcı ve takvimleri kullanın

Dijital dünyada harika çalışma planları oluşturmaya ve çalışma düzenini takip etmeye yardımcı olabilecek çok sayıda mobil uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar aracılığı ile kendinize aylık ve haftalık çalışma programları hazırlamalı; öğrenme eksikliklerinizi ve yapmanız gereken diğer çalışmaları kaydetmek için anımsatıcılar kullanmalısınız. Bu uygulamaları kullanmak dijital dünya ile oldukça tanışık olan sizlerin düzenli bir çalışma programı takip etmesini sağlayacaktır.

2. E-kitaplarınızı kullanırken aktif olun

Basılı kaynaklar yerine e-kitaplar kullanmaya başlayan öğrenciler, çalışmaları sırasında kitap üzerinde not alma, metin işaretleme uygulamaları aktif bir biçimde kullanmalıdır. E-kitaplar üzerinde not alma ve işaretleme yapmadığınızda geri dönüp eksik kaldığınız veya hatırlamak istediğiniz yerleri bulmaya çalışmak vakit kaybına ve motivasyon eksikliğine neden olacaktır. Ancak teknolojinin sağladığı aktif ve yaratıcı uygulamalar ile kaynaklarınızı daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

3. Soru çözümü etkinliklerinizi arttırın

Dijital sınıflar, online eğitim uygulamaları ve internet hem öğrencilerin kendi öğretmenleri hem de internette hizmet sunan binlerce öğretmenin hazırladığı sayısız soru çeşitliliği sunmaktadır. Dijital ortamlarda istediğiniz ders ve konular için sorular, deneme sınavları bulabilirsiniz. Buradaki sayısız soruyu dijital ortamda çözmek sistemlerin kolaylığı sayesinde hem vakit kazanmanıza hem de çok sayıda soru türü görmenize olanak sağlayacaktır. Bütün bunlara ek olarak internette yer alan soru-çözüm videoları ise öğrenmenizin en iyi yollarından biri olacaktır.

4. Konu anlatım videolarını bir düzen içerisinde takip edin

Ders kayıtları ve internette yer alan diğer konu anlatımı videoları öğrenciler için sınava hazırlık sürecinde en önemli avantajlardandır. Öğrenciler kaydı alınan dersleri ve diğer videoları istedikleri her an ulaşım sağlayarak ihtiyacı olan bilgiye ulaşabilir. Burada önemli olan nokta ise konu anlatımlarını belli bir düzen içerisinde takip etmek ve öğrenmenin kronolojik, hiyerarşik düzenine dikkat edebilmektir.

5. Düzenli bir çalışma alanı oluşturun ve düzenli kalın

Çalışmak için özel bir öğrenme ortamı oluşturun. Orada sınava hazırlık sürecinizde çalışmalarınızı sürdürmek, bir rutin oluşturmaya başlamanıza yardımcı olacaktır. Çalışma alanınız ister mutfak masanız, ister bir kitaplık olsun sizin için en uygun ortamın türünü belirlemek önemlidir. Hangi tür ayarın üretkenliğinizi artırdığını keşfetmek için denemeler yapın. Düzenli bir çalışma alanı veya ofis kurmak da organize olmanıza yardımcı olacaktır. Artık düzenli olarak evde sınava hazırlık sürecinizi devam ettirmeniz gerektiğinden evde belirlediğiniz çalışma ortamı sizin için son derece önemlidir.

GERİ DÖN