Holografi, lazer ışınlarına dayanılarak gerçekleştirilen üç boyutlu görüntü işlemine verilen addır. Uzayda bir cismin varlığına ait bilgi bize genellikle ses veya ışık dalgaları halinde ulaşır. Holografi, cisimlerden gelen dalgalardaki bilgileri belirli bir şekilde depo edip, bu bilgide hiçbir kayıp olmadan tekrar ortaya çıkartmayı sağlayan bir tekniktir. Üç boyutlu bir görüntü elde edebilmek için, cisimden(kaynaktan) yayılan ışığın fotoğrafını çekmek gerekmektedir. Işığın hareket eden ve bu sırada çeşitli tepe ve çukur noktaları oluşturan dalgaları bir an için dondurulup fotoğraflanabilirse ışığı yansıtan cismin üç boyutlu özelliklerini taşıyan dalga örneği yeniden oluşturulabilir. Bu noktadan hareket edilerek, cisimden yansıyan lazer dalgalarının genlikleri ve fazları kaydedilip hologram elde edilebilir.

alternative


Microsoft, Pearson ve Canberra’nın ortak çalışmaları, HoloLens’in üretilmesine ön ayak olmuştur. HoloLens, artırılmış gerçeklik (augmented reality) sayesinde nesneleri incelemeye olanak veren bir başlıktır ve sadece eğitim amacıyla geliştirildi. Bu başlık yardımıyla öğrenciler, her türlü nesneyi parçalarına ayırarak görebilir, değiştirebilir ve yeniden üretebilirler. Microsoft'un HoloLens'i, AI Holografik öğrenmeye doğru büyük bir adımdır. HoloLens, esasen giyilebilir bir kulaklıkta yerleşik olarak bulunan bir holografik bilgisayardır. Kulaklık, ortamdaki hologramları görmenize, duymanıza ve bunlarla etkileşim kurmanıza olanak tanır. Yüksek çözünürlüklü lenslerin kullanımıyla birleştirilmiş mekansal ses teknolojisi, sürükleyici ve etkileşimli bir holografik deneyim yaratmaya yardımcı olur.

alternative


alternative


Öğrencilere güneş sistemi, insan vücudu veya coğrafik yapılar gibi karmaşık sistemlerin anlatılmasında yaşanan zorluklar hologram teknolojisi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Bu yöntem ile öğretmenler, gerçek bir yapının holografik yansımasını göstererek ve yapıyı ufak parçalara bölerek anlatabilirler. Bu sayede, öğrenciler de kısa sürede ve en doğru şekilde öğrenmiş olurlar. Örneğin, insan vücudunun holografik kopyası üzerinde çalışarak her bir organın nasıl işlediğini, insan vücudunun nasıl bir yapı olduğunu görebilirler.

Holografik mevcudiyet teknolojisi de interaktif online eğitimlere yeni bir boyut kazandırabilir. Bunun için bir projektör yardımıyla öğretmenlerin görüntülerini tarayarak online ortama gönderecek bir ileticiye ihtiyaç vardır. Online ortama aktarıldıktan sonra öğretmenler dünyanın dört bir yanından gelen diğer öğrencilerle aynı sınıfı paylaşabilecektir. Holografik projeksiyon teknolojileri, karma gerçekliği gerçekçi, etkileşimli hologramlar yoluyla ana akıma getirerek eğitimde devrim yaratabilir. Holografik teknoloji, dünya genelindeki öğrencilere gerçek anlamda görsel ve etkileşimli bir öğrenme deneyimi sunar.

alternative


Öneriler

  • Dijital Eğitim Merkezi’nce; seçilen Ankara, İzmir ve İstanbul okullarımızda biyoloji, coğrafya, kimya, vb. uygulamalı derslerinin belirli konularına ilişkin hologram yöntemi ile materyal hazırlanabilir.
  • İlk etapta oluşturulan bu materyaller ve içerikler seçilen okulların öğretmenlerine Dijital Eğitim Merkezi tarafından verilecek bir eğitim programı içerisinde aktarılmalıdır. Eğitim sürecinde öğretmenlere hologram yöntemini ders programlarına ve öğretime nasıl dâhil edebileceği, efektif kullanım yöntemleri pedagojik süreçlerle aktarılmalıdır.
  • Uzaktan eğitim yöntemi ile uygulamalı olarak tüm öğretmenlerin bu eğitimi tamamlaması ve tüm okullarda hologram tekniğinin kullanılmaya başlaması için bir program geliştirilmelidir.
GERİ DÖN