SODİMER - Kripto Paralar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
header-logo

BLOG

project-preview

Admin Kripto Paralar 27.06.2022

Kripto Paralar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blokzincir

Kripto para sisteminin temeli blokzincir teknolojisine dayanıyor. Blokzincir teknolojisi ilk olarak 1991 yılında, Stuart Haber ve W. Scott Stornetta tarafından “How to Time-Stamp a Digital Document” adlı çalışma ile literatüre girdi. İlerleyen yıllarda üzerine çalışmalar yapıldı. Blokzincirin ilk kullanımı ise Bitcoin ile başladı.

Mevcut dijital sistem, belirli bir merkezi otoritenin güven ve regülasyonuna dayalı olarak işliyor. Tüm çevrimiçi işlemler, servis sağlayıcılarının ve web hizmeti sunanların kontrol, denetim ve teminatı altında çalışıyor. Blokzincir sistemi ise dağıtık bir veri tabanına sahip, katılanların yaptığı işlemler ile onaylanan, zincirleme bir doğrulama ve erişim ağı kuran merkeziyetsiz bir yapı öngörüyor.

Kripto Paralar

31 Ekim 2008 tarihinde, Cypherpunks siber güvenlik mühendisleri ve programlayıcılardan oluşan küçük bir grup, Satoshi Nakamoto adını taşıyan anonim bir kişi ya da gruptan bir e-posta aldı. Bitcoin sistemi ve işleyişinin anlatıldığı bir bilgi notunu içeren e-posta ile kripto para ve blokzincir sistemi popüler hale gelmeye başladı.

Kripto para birimleri, işlemleri ağ üzerinden gerçekleşen ödeme ve transfer sistemleridir. Geleneksel para birimleri gibi işlev görür, değerleri arz ve talep doğrultusunda belirlenir. Kripto paralar, merkezi hükümetler tarafından çıkarılmayan merkeziyetsiz bir yapı sunarlar. Bu paralar, sadece belirli şifreler ile yerleştirildiği sanal cüzdanlar ile yine şifreler aracılığıyla kullanılır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Borç alarak, kredi çekerek ya da ev, araba, mevduat, altın vb. yatırımlar ile kesinlikle kripto para yatırımı yapılmaz. Çünkü bu piyasa yüksek risk içerir!
  • Yatırım yapılırken uzman olmayanların görüş ve tavsiyelerine itibar etmemek gerekir.
  • Sosyal medyada çok sayıda olan sahte kripto para hesaplarına ve dolandırıcılara dikkat edilmelidir.
  • İşlem yapılacak kripto para birimi ve borsa mutlaka kapsamlı olarak incelenmelidir.
  • Yatırımlarda sabırlı ve kanaatkar olmak, hırs yapmamak en önemli kurallardır.