SODİMER - Basın Açıklaması: Sanalika
header-logo

SODİMER BASIN AÇIKLAMASI

Admin Sanalika 02.06.2022

project-preview

Sanalika

Uzmanlar Sanalika’ya karşı uyarıyor

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği (SODİMER), oyunculara oyun içerisinde balık tutma, parti verme gibi çeşitli etkinliklere katılım sağlayabilme ve sohbet etme gibi imkanlar sunan bir sanal dünya oyunu olan “Sanalika” hakkında uyarılarda bulundu. Her yaştan kullanıcının erişim sağladığı Sanalika, küçük yaşta kullanıcılar için tehlikeler barındırıyor.

Sanal dünyada pedofiliye dikkat

2011 yılında Ankara 7. Sulh Ceza mahkemesi tarafından alınan kararla çocukları cinsel istismardan korumak amacıyla ülke bazında erişim engeli kararı getirilen Sanalika adlı oyun, karardan iki ay sonra 18 yaşın altındaki kullanıcılara SMS doğrulama özelliği ve içerik filtresi gibi özelliklerin ekleneceği belirtildikten sonra tekrar erişime açıldı. Ancak SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan oyunda tehlikenin devam ettiğini belirtiyor. Eraslan “Hem çocuklar hem de yetişkinler aynı sanal dünyanın içerisinde yer almaktadır. Açıklanan güvenlik tedbirlerine rağmen 18 yaşın altındaki oyuncular da Sanalika’da bulunmaktadır. Bu durum pedofilinin bu sanal dünyaya taşınmasına sebep olmuştur.” açıklamalarında bulunurken şöyle ekliyor; “Kötü niyetli kişiler, oyunda anonim isimler ile oluşturdukları karakterler ile küçük çocukları hedef almaktadır. Bu kişiler hedef aldıkları çocuklara kendilerini sahte bir kimlikle tanıtmakta, özellikle cinsel içerikli mesajlar göndermektedir. Çocuklara gönderilen mesajların yanı sıra bu sanal dünyada tehdit, ifşa gibi süreçlere de rastlamak mümkündür. Ancak bu tehlikelerin sadece pedofili ile sınırlı kalmadığı, yine oyun platformunun chat kısmında akran zorbalığı ve siber zorbalığa da rastlandığı unutulmamalıdır. Bu sebeple ailelerin ve çocukların bu konuda bilinçlendirilmesi büyük önem arz etmektedir.”.

Tehlike Instagram gibi sosyal medya platformlarında da devam ediyor

Dijital platformlarda çocuklara yönelik tehlikenin sadece Sanalika ile sınırlı kalmadığını belirten SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan tehlikenin sosyal medyada da devam ettiğini, Instagram’ın ise bu anlamda daha yoğun olarak kullanıldığını belirtiyor. Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER)’in araştırmalarına göre Intagram’da oluşturulan “Sanalika Chat, Sanalika İtiraf vb.” hesaplar da yine özellikle 18 yaşın altındaki oyuncular için tehlikeler barındırıyor. Eraslan “Intagram hesaplarında oyunun chat kısmındaki yazışmalar ifşalanmakta, cinsel içerikle mesajlar dahi yayınlanmaktadır. Bu sayfaların yüzlerce takipçisi bulunurken küçük yaştaki sosyal medya kullanıcıları da bu sayfaları takip etmektedir. Sayfalarda aynı zamanda itiraf adı altında genel ahlak kurallarına aykırı içeriklerin paylaşıldığı da görülmektedir.” ifadeleri ile aileleri dikkatli olması konusunda uyarıyor.