SODİMER - Basın Açıklaması: TikTok Akımları Can Almaya Devam Ediyor
header-logo

SODİMER BASIN AÇIKLAMASI

Admin TikTok 02.06.2022

project-preview

TikTok

TikTok Akımları Can Almaya Devam Ediyor

Son dönemde popüler bir video paylaşım platformu olan TikTok’taki Blackout Challenge olarak bilinen nefessiz kalma challenge sebebiyle ABD’de 12 yaşındaki bir çocuğun beyin ölümü gerçekleşti. "Passout Challenge", "Boğulma Oyunu", veya "Bayılma Oyunu" olarak bilinen Blackout Challenge’da kullanıcılar kendilerini veya birbirlerini nefessiz bırakmaktadır. Uzmanlar bu akımın bireylerde beyin hasarına, bayılmaya, nöbetlere ve ölüme yol açabileceğini belirtse de binlerce kullanıcı bu ve benzeri akımlara dahil olmaktadır. Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan tehlikeli sosyal medya akımlarına karşı kullanıcıları uyardı.

Beğeni ve takipçi kazanmak için yapılıyor

Kullanıcıların sosyal medya platformlarında daha popüler bir hale gelebilmek için tehlikeli akımlara dahil olduğunu belirten Eraslan, “Sosyal medya platformlarında popüler olan bir davranış kısa sürede yüz binlerce hatta milyonlarca kullanıcıya ulaşabiliyor. Sosyal medya akımı olarak adlandırılan bu eylemleri gerçekleştiren kullanıcılar daha fazla beğeni ve takipçi kazanarak popüler bir hale gelmeye çalışıyor. Sırf popüler olabilmek için kendine fiziksel olarak zarar veren ya da ölümüne sebep olan pek çok kullanıcının olduğunu geçtiğimiz günlerde de gördük.” açıklamalarında bulundu. Bu durumun özellikle küçük çocuklar için büyük tehlikeleri beraberinde getirdiğini ifade eden Eraslan, “Sosyal medya platformlarında her ne kadar yaş sınırlamaları olsa da küçük çocukların bu platformlarda yer almasının önüne geçmek bir hayli güç. Bu sebeple ailelerin önce kendilerini sonra ise çocuklarını dijital dünyadaki tüm tehlikelere karşı bilinçlendirmesi büyük önem arz etmektedir. Çocukların dijital izleri takip edilmeli; çocuğun online olduğu süre boyunca nasıl vakit geçirdiği gözlemlenmelidir.” dedi.

TikTok tüm sosyal ağları geliştiriyor

Tiktok’un diğer sosyal medya platformları üzerinde de büyük etkileri bulunduğunu ifade eden Eraslan şunları söyledi; “Piyasaya çıkışından kısa bir süre sonra popüler hale gelen ve Çin merkezli bir uygulama olan TikTok’un diğer sosyal ağlar üzerindeki etkilerini de göz ardı etmek mümkün değildir. Tiktok’un popüler hale gelmesiyle benzer olarak Instagram’da Reels, Snapchat’te Spotlight özelliği piyasaya sürüldü. Tabi TikTok’un yalnızca ara yüz özellikleri ile değil, içerik anlamında da diğer platformları etkilediğini görüyoruz. Günümüzde popüler hale gelen sosyal medya akımlarının büyük bir çoğunluğu TikTok üzerinden dünyaya yayılmaktadır.”